Menu
Log in

Alberta 55 plus 

Alberta 55 plus Winter Championships

Badminton

Women 55+

Gold Lara Wiebe

Annette Gregory

Zone 2

Silver : Kathy Iwaasa

Lana Pittman

Zone 1

Men 55+

Gold : Mark LeBere 

Jay Kennedy

Zone 2

Silver :   John Zhao

Alban Carvalho

Zone 3

Bronze Milton Iwaasa

Ruel Vera Cruz

Zone 1

MiXed 55+

Gold : Mark LeBere

Lara Wiebe 

Zone 2

Silver Hong Zhang

Virginia Pang

Zone 6

Bronze Kathy Iwaasa

Ruel Vera Cruz

Zone 1

Women 60+

Gold Grace Yuen

Hong Zhang (Qiang)

Zone 3

Silver Cheryl Griep

Toni Kerr

Zone 2

Men 60+

Gold Chris Ballard

Dale Martin

Zone 3

Mixed 60+

Gold Milton Iwassa

Lana Pittman

Zone 1

Men 65+

Gold Jian Zhang

Bolek Babiarz

Zone 3

Mixed 55+

Gold Jian Zhang

Grace Yuen

Zone 3

Silver : Cheryl Griep

Bob Fast

Zone 2 

Curling

Men 55+

Gold : J. Pallett, Edmonton (Zone 6)

Silver : M. Buxton, Cochrane (Zone 2)

Bronze : D. Schielke, Diamond Valley (Zone 2)

Men 65+

Gold : G. Hawkes, Cochrane (Zone 2)

Silver : L. Hodgson, Lacombe (Zone 4)

Bronze : J. Urlacher, Cold Lake (Zone 7)

Men 70+

Gold : J. Strain, Calgary (Zone 3)

Silver : D. Campbell, Cochrane (Zone 2)

Bronze : M. Letourneau, Spruce Grove (Zone 5)

woMen 55+

Gold : M. Ewanchuk, Calgary (Zone 3)

Silver : C. Borys, Spruce Grove (Zone 5)

Bronze : B. Buckley, Springbank (Zone 2)

woMen 65+

Gold : M. Hodge, Vulcan (Zone 1)

Silver : B. Morris, Calgary (Zone 3)

Bronze : C. Robertson, Sylvan Lake (Zone 4)

Women 70+

Gold : A. Alder, Calgary (Zone 3)

Mixed 55+

Gold : D. Small, Grande Prairie (Zone 8)

Silver : N. Dupont, Lethbridge (Zone 1)

Bronze : D. Ferguson, Cochrane (Zone 2)

Mixed 65+

Gold : R. Robinson, Lethbridge (Zone 1)

Silver : R. Davis, Canmore (Zone 2)

Bronze : S. McGrath, Cochrane (Zone 2)

Open 75+

Gold : L. Danielson, Calgary (Zone 3)

Silver : K. Lorenz, Spruce Grove (Zone 5)

Bronze : L. Peterson, Diamond Valley (Zone 2)



Pickleball - 3.0

Women 55

Gold :  Amy Kern & Helen Thompson

Silver :  Tanya Seneko & Wendy Trepanier

Bronze :  Donna Weiman & Marlene Woods

Women 60

Gold : Donna Duff & Marlene Treleaven

Silver : Janet Elliott & Angela Morin

Bronze : Sharon Horn & Lisa Millar

Women 65

Gold : Lena Chi Chung & Mary Woo

Silver : Bev Jones & Darlene Smith

Bronze : Julie Bradshaw & Betty Caine

Women 70

Gold : Darlene Bekkenes & Judy Brewster

Silver : Deb Hamer & Lynn Roche

Women 75

Gold : Ann Crouser & Vivian Oko

Men 55

Gold : Daryl Crooks & Gord McNeill

Silver : Jim Yamkowy & Kevin Morrison

Bronze : Brad Buss & David Khatib

Men 60

Gold : Dean Fontyene & Ken Angelstad

Silver : Peter Walsh & Greg Smith

Bronze : Wayne Lewin & Tim Elliott

Men 65

Gold : Cyril Gorman & David Austin

Silver : Barry Irving & Ken Cochrane

Bronze : Chi Cheung Chan & Bruce Chung

Men 70

Gold : Darrel Berkkenes & Aubrey Brewster

Silver : Bob Milligan& Wayne Inkpen

Men 75

Gold : Dennis Bischel & Rolly Fagnan

Silver : Mel Reid & Don Boorse

Mixed 55

Gold : Wayne Lewin & Amy Kern

Silver : Wendy Trepanier & Kevin Morison

Bronze : Wendy Novakowski & Sam Basilliades

Mixed 60

Gold : Ken Angelstad & Marlene Treleaven

Silver : Janet Elliott & Daryl Crooks

Bronze : Donna Duff & Dean Fontyene

Mixed 65

Gold : Donna Weiman & Gerald Weiman

Silver : David Austin & Sharon Horn

Bronze : Lenna Chi Chung & Bruce Chung

Mixed 70

Gold : Norm Vienneau & Darlene Williamson

Silver : Deb Hamer & Darcy Budinski

Bronze : Aubry Brewster & Judy Brewster

Mixed 75

Gold : Darlene Bekkenes & Daryl Bekkenes

Silver : Dennis Bichel & Ann Crouser

Bronze : Marion Dicke & Mel Reid


Sturling

55+

Gold : Sandy and Jeff Kaufman. Zone 6

Silver :Joss Binns and Jim Adair. Zone 2

Bronze :Randy and Ruby Olson, Zone 5

70+

Gold : Tom Steele and Barbara Palmer, Zone 5

Silver : Gary and Elaine Sky, Zone 8

Bronze : Ken Fedoruk and Bob Pasatsky, Zone 8




Powered by Wild Apricot Membership Software